Jak dbać o materac
Jak dbać o materac

Jak zadbać o materac. Co powinniśmy wiedzieć ?

zadbaj o swój materac

Urządzając swoją sypialnię, prędzej czy później staniemy przed dylematem, na jaki materac ostatecznie powinniśmy się zdecydować. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę wiele. Wśród nich wymienia się rozmiar materaca, to z czego został wykonany, a także jego twardość. Każdy na pewno posiada swoje oczekiwania względem optymalnego produktu.

Już na samym początku należy zastrzec, by nie kierować się wyłącznie jak najniższą ceną, ponieważ można trafić na materac o niezadowalających parametrach. Dlatego taki produkt może uchodzić za ostatecznie nieopłacalną inwestycję. Powinniśmy także zastanowić się jaki rodzaj materaca chcielibyśmy posiadać.

Obecnie powinniśmy brać pod uwagę 4 najbardziej popularne materace, które królują na rynku, są to:

Jeżeli zdecydujemy się na zakup konkretnego materaca, pod żadnym pozorem nie zapominajmy również o tym, by o niego odpowiednio dbać. Dzięki temu będzie nam z powodzeniem służyć przez długie lata, nie martwiąc się o to, że za kilka sezonów będziemy musieli się rozglądać za zupełnie nowym modelem.

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, żeby regularnie wietrzyć materac. Na początku, porządne wietrzenie powinniśmy wykonać już zaraz po zakupie. Wtedy pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, który może powstać w czasie produkcji materacu. Dodatkowo zaleca się, aby wietrzyć materac przynajmniej 1 raz w tygodniu. W tym celu powinniśmy całkowicie rozebrać materac, a następnie otworzyć okno na oścież w sypialni. Wtedy będziemy mieli pewność, że świeże powietrze przeniknie przez każdy zakamarek materaca. Dzięki wietrzeniu pozbędziemy się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale również nasz materac będzie idealnie chroniony przed powstawaniem grzybów i pleśni.

Jeżeli martwimy się tym, że nasz materac zacznie się odkształcać, to koniecznie powinniśmy skorzystać z kolejnej porady, przedłużającej jego żywotność. Takim sposobem jest po prostu odwracanie materaca, szczególnie jeżeli dysponujemy materacem kieszonkowym. Wtedy faktycznie po dłuższym użytkowaniu możemy zauważyć, że pewne miejsca zaczynają ulec odkształceniu. Jeżeli będziemy spać na odwróconej pozycji materaca, wtedy zwiększamy prawdopodobieństwo, że wszystkie sprężyny powrócą na swoje dawne miejsce.

Zobacz także: materac nawierzchniowy

Jak zabezpieczyć nasz materac przed zabrudzeniami i bakteriami?

ochraniacz na materacChcąc rzeczywiście bardzo mocno przedłużyć żywotność naszego materaca, kolejną kwestią, na jaką możemy zwrócić uwagę, jest zakupienie specjalnej nakładki. W ten sposób przyczyniamy się do tego, że nasz materac tak szybko nie ulega pobrudzeniu. Taka nakładka nie jest bardzo drogim wydatkiem. Ciekawostką jest również to, że właśnie dzięki takiej nakładce, możemy zmienić twardość naszego materaca. W związku z tym, jeżeli narzekamy na zbyt twardy materac, możemy kupić miękką nakładkę, i odwrotnie. Dobrym wyborem będzie także bardzo popularny ochraniacz na materac, który także zabezpieczy nasz materac przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami i zapewni u odpowiednią higienę, ponieważ produkt taki jest doskonałą barierą dla wszelkiego rodzaju bakterii i roztoczy. 

Jednym z podstawowych produktów w które możemy się zaopatrzyć aby chronić swój materac, a jednocześnie pełni od estetyczną rolę pod względem wizualnym, jest pokrowiec na materac. Produkt ten jest także polecany alergikom, ponieważ, jest on pikowany włóknem klimatyzującym, a więc samo wentylujący się i jest antyalergiczny.

 

Jeżeli chcemy zabezpieczyć nasz materac przed osiadaniem kurzu oraz roztoczy, na pewno samo wietrzenie nie okaże się być wystarczające. W takim razie powinniśmy koniecznie pamiętać go w odstępie przynajmniej co trzy miesiące. Oczywiście im częściej będziemy dbać o odkurzanie materaca, tym zapewnimy mu lepszą higienę.  Kolejnym kluczowym elementem, zapewniającym przedłużenie jego żywotności, jest jego pranie. W tym celu powinniśmy oczywiście zdjąć pokrowiec, który znajduje się na materacu. Pranie musi odbywać się w takich warunkach, jakie są ustalone przez producenta. Jeżeli nie znajdziemy takiej informacji, to lepiej prać w jak najniższej temperaturze taki pokrowiec. Chociaż dobrze jest zwrócić uwagę na takie rzeczy, jeszcze przed zakupem materaca. Wtedy przynajmniej nie będziemy mieli wątpliwości, że materac jest jednak kiepskiej jakości i w żaden sposób nie nadaje się do prania.

Analogicznie podejmujemy się pozbywania wszelkich plam, jeżeli tylko pojawią się na materacu. Producent, powinien udzielić nam w karcie produktu dokładne informacje, w jaki sposób radzić sobie z powstałymi plamami.

Dbając o materac, na pewno kluczowym elementem, jest zapobieganie różnym sytuacjom. Dlatego nie powinniśmy jeść ani pić na łóżku, ponieważ to grozi rozlaniem się różnych rzeczy i powstaniem w wyniku tego uporczywych plam. Dodatkowo nie powinniśmy zginać, a także skakać po materacu, ponieważ w takich okolicznościach powstaną mechaniczne uszkodzenia, których już w żaden sposób się nie pozbędziemy.

Jeżeli posiadamy wysłużony już materac, to nie koniecznie od razu zachodzić będzie potrzeba jego wymiany na nowy. Czasem warto po prostu zainwestować w nakładkę na materac, która może podnieść komfort naszego spania nawet na starym materacu, utwardzić go lub zmiękczyć. W celu ochrony materaca dostępna jest także nakładka higieniczna na materac.

Wszystkie przedstawione na blogu informacje, stanowią jedynie prywatne opinie autorów bloga i mają one charakter wyłącznie ogólny i informacyjny oraz nie są one jakimikolwiek poradnikami ani nie stanowią żadnych rekomendacji. Autor bloga i publikacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystywanie treści prezentowanych na blogu do prywatnych celów i działań czytelników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl