Ochraniacz na materac
Ochraniacz na materac

Ochraniacz na materac. Czy warto?

Czy warto kupić ochraniacz na materac? Jaki wybrać i do czego on służy konkretnie?

Kupno łóżka to spory wydatek dla większości z nas, w końcu jest to element wyposażenia, który czasem sporo kosztuje, chociaż jest przecież bardzo potrzebny a w zasadzie niezbędny w każdym domu. Dodatkowo do wielu łóżek pod materac, musimy dokupić także sam materac co stanowi kolejny wydatek. Materac także kupujemy na lata, powinniśmy więc szczególną uwagę przyłożyć do tego aby zapewnić mu skuteczną i odpowiednią ochronę.

Z pewnością zastanawiamy się w takim razie, jak powinniśmy chronić nasz materac kokosowy , materac kieszeniowy lub dowolny inny jaki posiadamy przed sytuacjami, które mogą narazić go na zniszczenie. Oczywiście pewnie każdy domyśla się, że nie jest to tak proste jak może się to wydawać, ponieważ nie tylko same zabrudzenia i plamy, ale również mikroorganizmy gromadzące się w włóknach materaca, są bardzo ciężkie do zwalczenia.

➤ ZOBACZ NASZE PRODUKTY

ochraniacz na materac

Często stosujemy takie elementy jak pokrowiec na materac, lub zwyczajnie wydaje nam się, że prześcieradło załatwi całą sprawę, lecz niestety jesteśmy w ogromnym błędzie, który w późniejszych latach może owocować w negatywny sposób. Na ratunek na szczęście pojawiły się takie akcesoria jak ochraniacz na materac, które możemy obecnie już kupić w większości sklepów z materacami i akcesoriami lub sklepach meblarskich i nie tylko, więc warto zastanowić się co będziemy mu zawdzięczać.

Ochraniacz dawniej nie był tak popularny jak dzisiaj. Swoją sławę zyskuje dzięki niezawodności, która jest przecież niezwykle ważna i pomaga w codziennym zabezpieczeniu materaca. To produkt, bez którego nie można byłoby utrzymać materaca na dłuższy czas w czystości. To właśnie dzięki niemu materac może ciągle wyglądać jak nowy. Ochraniacz na materac jest niezwykle przydatny, dlatego też naprawdę warto się w niego wyposażyć, aby mieć materac, który jest czysty i świeży i długo zachowuje swoją dobra kondycję oraz wygląd.

Co to jest ochraniacz na materac i po co się go stosuje?

Jak sama nazwa wskazuje ma on na celu osłaniać materac, aby nie uległ zniszczeniu. Nie chodzi tutaj tylko o rozerwanie, czy wgniecenie, ale przede wszystkim o zabrudzenie, które może być bardzo trudno usunąć, w zależności też od rodzaju zabrudzenia. Dzięki stosowaniu ochraniacza na materac można często skutecznie temu zapobiec.

W czym zatem jeszcze ochraniacz może nam pomóc? Każdy sezon może przynieść ze sobą inne potrzeby, od utrzymywania ciepła po przyjemny chłód. Ochraniacz na materac może zapewnić Tobie i Twojemu materacowi dobrą ochronę latem, zimą, wiosną i jesienią.

Kiedy zawita lato, wówczas mamy często do czynienia ze zwiększoną potliwością oraz wilgocią, które bardzo łatwo, bez dodatkowej ochrony, mogą wnikać do materaca, wywołując nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo przyczynić się tym samym do niepożądanego rozwoju grzybów i plam. Ochraniacz wodoodporny, pvc-frotte jest przyjemny dla skóry, pochłania wilgoć, jest antyalergiczny, a jednocześnie pozwala łóżku oddychać i jest paroprzepuszczalny.

Zimą natomiast sprawdzić się może coś grubszego, cieplejszego, równie przyjemnego w dotyku, jak np. ochraniacz trójwarstwowy, produkowany z nowoczesnej tkaniny - mikrofibry wykonanej w mikrotechnologii. Dzięki temu na długi czas zachowamy świeżość i czystość, a gruba warstwa ochraniacza dodatkowo może podnieść komfort cieplny podczas spania.

Dzięki niedrogiej ochronie, możemy zabezpieczyć swój materac przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. Wymiana materaca może być nie tylko kosztowna ale i czasochłonna. Warto więc skorzystać z prostej lecz niezwykle skutecznej ochrony i zabezpieczenia jakie daje ochraniacz, przydatny przez cały rok.

Norweskie badanie z 2002 r. wykazało, że materace piankowe są od 4 do 8 razy bardziej narażone na obecność odchodów roztoczy niż materace sprężynowe

Wydłuż żywot swojego materaca. 

Dobry i wart uwagi produkt, powinien być przede wszystkim zbudowany z materiałów najwyższej jakości, które, jak w niektórych modelach, są między innymi wodoodporne. Są również takie oczywiście, bardzo sprzyjające alergikom, dlatego też może je stosować praktycznie każdy. Ochraniacz na materac ma za zadanie utrzymywać higienę, która w tym przypadku jest niezwykle ważna. Warto o tym pamiętać, ponieważ czystość w życiu odgrywa naprawdę dużą rolę. Ochraniacz na materac to produkt, który poza swoimi podstawowymi funkcjami, dostarcza nam także wygody oraz komfortu, dlatego też musi być odpowiedni dla naszych potrzeb i oczekiwań. Nie chodzi tylko o odpowiednią miękkość, ale też aby był przyjemny dla skóry i oddychający.

Ochraniacze stosowane są nie tylko odnośnie małych dzieci, które mają problemy z utrzymaniem moczu, ale i również przez osoby dorosłe. Wiadomo, że każdemu może się zdarzyć coś wysypać albo rozlać różnego rodzaju ciecz na materac. Mały problem jeśli to jest woda, która wyschnie i nie będzie w zasadzie śladu, ale gorzej jeśli rozleje nam się sok lub coś innego kolorowego i lepkiego. Strach pomyśleć co by się stało gdyby rozlało się coś takiego bezpośrednio na materac, na którym nie ma żadnej ochrony.

Stosując w takim przypadku ochraniacz na materac wodoodporny, nawet w sytuacji niechcianego zalania, ciecz nie przejdzie dalej i nie zabrudzi materaca, natomiast sam ochraniacz w razie zabrudzenia możemy śmiało zdjąć i wyprać w pralce. Oczywiście kupując dany ochraniacz koniecznie trzeba zapoznać się z jego cechami oraz sposobem czyszczenia i w jakich temperaturach można go prać aby nie zniszczyć ochraniacza. Gdy mamy wątpliwości można zawsze skorzystać z pomocy doradcy w sklepie.

Ochraniacz wodoodporny może być także bardzo pomocny jeśli chodzi o pocenie się w nocy. Poci się każda osoba, bez względu na wiek i płeć. W nocy niektórzy pocą się mniej, a niektórzy niestety bardzo i tutaj możemy ratować nasz materac stosując ochraniacz. Jeśli masz tendencję do nadmiernego pocenia się i nie masz wodoodpornego ochraniacza na materac, pot może wsiąknąć w materac. Jeśli masz bezsenne i niekomfortowe noce z powodu takich przemoczeń potem, zdecydowanie potrzebujesz wodoodpornej ochrony na łóżko.

Jak chronić łóżko ?

Jeśli posiadamy duże łóżko, np. o wymiarach 200 x 160 cm z pewnością doskonale wiemy, jak problematyczne jest ściągnięcie pokrowca z materaca na którym śpimy i jak uciążliwe jest również założenie nowego zabezpieczenia. Przez to bardzo często dochodzi do sytuacji, w których materac się brudzi, bo w końcu my również w czasie snu się pocimy. Tym samym nasz materac również ulega zabrudzeniu, gdyż bakterie i zanieczyszczenia zaczynają coraz bardziej przenikać i finalnie materac jest niezabezpieczony. Zwyczajnie często rezygnujemy z prania i wymiany pokrowców, gdyż jest to bardzo uciążliwe, a gdyby pod spodem również znajdował się ochraniacz na materac, mielibyśmy pewność, że z naszym materacem nie stanie się nic złego, nawet jeśli czasem zdarzy nam się zapomnieć wyprać nasz pokrowiec który założony jest na materacu.

Ochraniacz na materac - solidne zabezpieczenie materaca.

ochraniacz na materacMłodsze dzieci jak wiadomo, nie zawsze są w stanie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, a takie zanieczyszczenia bardzo szybko przenikają w nasz materac. Ilość bakterii rozmnażających się w tych warunkach szybko wzrasta, przez co później możemy spodziewać się większych problemów. Warto zatem przemyśleć zastosowanie takich zabezpieczeń jak ochraniacze na materac, które stanowią często świetną barierę dla roztoczy i bakterii.

Każdemu czasem też może zdarzyć się przez nieuwagę wylać różnego rodzaju płyny, takie jak słodkie napoje na materac i nawet jeśli będzie założony na niego pokrowiec bez ochraniacza, niestety płyn może przeniknąć i zdąży zabrudzić materac zanim zdążymy zareagować, a każdy kto chociaż raz rozlał taki napój na tkaninę, doskonale zdaje sobie sprawę jak ciężko jest usunąć tego typu plamy i wyczyścić zanieczyszczenia. Ochraniacz w takiej sytuacji znakomicie się sprawdzi i będzie stanowił solidną ochronę dla materaca przed wszelkiego rodzaju płynami.

Odpowiedni ochraniacz to taki, który idealnie spełni wszystkie nasze oczekiwania. Musi być on przede wszystkim miękki oraz wygodny, abyśmy mogli się na nim czuć niezwykle komfortowo. Powinien być wykonany z najlepszej jakości materiałów aby służył jak najdłużej. Oczywiście kwestie estetyczne także są ważne.

➤ Cechy które posiada nasz ochraniacz na materac wodoodporny:

 1. Wodoodporny
 2. Oddychający
 3. Paroprzepuszczalny
 4. Antyalergiczny
 5. Pochłaniający wilgoć
 6. Zapobiegający zakażeniom
 7. Przyjemny dla skóry

Bawełna 82 % Poliester 18 % + membrana poliuretanowa (PU)

Jeżeli jednak nie zależy nam na wodoodporności ale chcemy aby ochraniacz był antyalergiczny i samo wentylujący z tkaniny pikowanej włóknem klimatycznym, to warto rozważyć zakup ochraniacza: https://materacnawymiar.pl/pl/p/Ochraniacz-pikowany-/122. Oczywiście istnieje możliwość uszycia ochraniacza na indywidualny wymiar. Materac ten można prać w temperaturze do 40 stopni.

Jak wygląda ochraniacz na materac?

ochraniacz na materac wodoodporny
Otóż możemy spotkać różnego rodzaju ochraniacze i sami musimy wybrać który będzie dla nas najlepszy i na którym będzie spało się nam najlepiej. Oczywiście jego budowa ma wpływ na to jaki będzie jego koszt. Znaczenie również ma wielkość ochraniacza, gdyż posiadając duże łóżko, musiało zostać wykorzystane o wiele więcej materiałów niż na jednoosobowy i niewielki materac. Oczywiście możemy wybrać coś na wzór prześcieradła z gumką, co bez dwóch zdań jest jedną z tańszych opcji i wygodnych podczas czyszczenia, jednak jest on również mniej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przez co jego cena jest również o wiele niższa. Drugą opcją na ochraniacz na materac jest nakładka, która z pewnością jest o wiele twardsza i wytrzymała, więc doskonale sprawdzi się jeśli mamy większe wymagania.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu ochraniacza?

Jest kilka kryteriów które powinniśmy zawsze brać pod uwagę podczas wyboru swojego ochraniacza na materac.

 1. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie brać pod uwagę z jakiego materiału jest on wykonany, dzięki czemu będziemy mieć informacje o wszystkich możliwych alergenach i innych elementach, które mogą wywoływać u nas negatywne odczucia i ewentualne problemy.
 2. Druga informacja to sposób czyszczenia, ponieważ jest ona niesamowicie istotna w przypadku prania, zwłaszcza jeśli opiekujemy się osobami chorymi, gdyż musimy zawsze stosować się do odpowiednich zaleceń producenta. Przykładowo jeśli zalecenie brzmi żeby posiadany przez nas ochraniacz na materac prać w 90 stopniach, powinniśmy dokładnie tak to wykonywać i w pełni zastosować się do zaleceń producenta, gdyż jest to niesamowicie istotne w przypadku np. zabrudzeń fizjologicznych. Jeżeli temperatura prania podana w zaleceniach jest inna, to nie należy jej przekraczać aby nie zniszczyć produktu.

 3. Kolejna kwestia to wodoodporność. Musimy zadać sobie pytanie, czy jest nam potrzebny ochraniacz wodoodporny, czy nie koniecznie. Jeżeli nasz materac jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia i zalania cieczą, gdyż np. używany jest przez dzieci lub osoby starsze, mające problem z utrzymaniem moczu, to powinniśmy na pewno wybrać ochraniacz wodoodporny. Jeżeli nie stawiamy na pierwszym miejscu ochrony materaca przez ewentualnym zalaniem i uważamy, że wystarczy zwykły ochraniacz bez tego dodatkowego zabezpieczenia, to można zakupić ochraniacz bez wodoodporności, trzeba jednak o tym pamiętać, że nie będzie on chronił materaca przed wszystkimi zagrożeniami, zwłaszcza zalaniem, spowodowanym przez nas oraz np. przez nasze pociechy.  

Jeżeli przewidujesz konieczność częstego czyszczenia ochraniacza na materac, możesz rozważyć zakup takiego ochraniacza, który można prać w pralce i można go wysuszyć.
Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że suszenie ochraniacza na materac w zbyt wysokiej temperaturze, może spowodować uszkodzenie wodoodpornej membrany ochraniacza. Dlatego tak niezwykle istotne jest to, aby postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi prania i pielęgnacji, dołączonymi do ochraniacza.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z produktami oferowanymi w naszym sklepie.

 • W naszej ofercie znajduje się wodoodporny oraz paroprzepuszczalny ochraniacz pcf-frotte. Jest to ochraniacz znakomicie pochłaniający wilgoć oraz antyalergiczny, jest również bardzo przyjemny dla skóry.

 • Dostępny jest także ochraniacz na materac pikowany jersey, którego tkanina pikowana włóknem klimatyzującym, a więc jest samo wentylujące się oraz antyalergiczne. Ochraniacz ten nie jest wodoodporny.

 • Posiadamy w sprzedaży także ochraniacz pikowany mikrofibra - jest to ochraniacz na materac wykonany z nowoczesnej tkaniny zwanej mikrofibra produkowanej w mikrotechnologii. Posiada on wspaniałe właściwości do utrzymania produktu w czystości. Ochraniacz jest trójwarstwowy: na górze jest mikrofibra, wewnątrz znajduje się samowentylująca się tkanina wysokopuszysta, natomiast od spodu tkanina spodnia fizelina.

Oprócz ochraniacza, warto zapoznać się z produktem, który także stanowi dobrą, dodatkową ochronę dla naszego materaca przed zabrudzeniami, plamami, potem i innymi niepożądanymi elementami. Tym, produktem jest pokrowiec na materac.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl