Materace i zdrowy sen
Materace i zdrowy sen

Materace i zdrowy sen.

Sen w naszym życiu pełni niezmiernie ważną rolę. To przede wszystkim czas relaksu dla naszego ciała i umysłu. Wielu z nas nie przywiązuje do tego wagi, ale prawda jest taka, że sen wpływa na nasz cały dzień. Coraz częściej mówi się o nim także podczas procesów odchudzania. Jakby jednak nie było żyjemy w zabieganym świecie i odpowiednia dawna snu to dziś luksus. Jakby nie było coraz więcej z nas może pozwolić sobie na wygospodarowanie sypialni. Jest to w przypadku snu o tyle dobre, że możemy zdecydować się na materac. Niektórzy nie mają tej możliwości szczególnie, kiedy salon pełni nie tylko miejsce spotkań ze znajomymi, ale również miejsce spania. W takich przypadkach zazwyczaj decydujemy się na łóżka pełniący kilka funkcji naraz. Zazwyczaj są to rogówki, które bardzo szybko się zużywają. To sprawia, że komfort spania jest bardzo niski. Dodatkowo możemy nabawić się bólów kręgosłupa, pleców. Dlatego też warto zainwestować w dobre łóżko, a właściwie w materac. Sprawa dla większości z nas może być skomplikowana, ponieważ patrząc na ofertę od materacy piankowych czy materacy kokosowych po materac kieszeniowy, możemy mieć problem z doborem tego najlepszego. Tak naprawdę sprawa nie jest trudna. Choć dobór odpowiedniego materaca nie jest taki szybki jak nam się wydaje.

Cały czas należy pamiętać, że najważniejszy jest tutaj nasz komfort i zdrowie niżeli wygląd materaca. Na początku wielu z nas zadaje sobie pytanie jaki powinien być owy materac – twardy czy miękki? Zacznijmy od tego, że tu możemy znaleźć skalę od H1 do H4. Mówi nam ona jak twardy jest dany materac. H1 to materac miękki, a H4 to materac twardy. Jaki powinniśmy zatem wybrać? Tu wiele zależy od wagi osoby, która zamierza z niego korzystać. Jest to ważne, ponieważ wybór zbyt miękkiego lub twardego materaca będzie miało negatywne skutki na nasz kręgosłup.

Twardość materaca

 

materacZauważmy, że na zbyt miękkim materacu nasze ciało może zachowywać się niczym na hamaku. Kręgosłup będzie zatem przez kilka dobrych godzin wygięty, a my zaczniemy w konsekwencji odczuwać bóle. Z drugiej strony twardy materac powoduje, że może nastąpić problem z przepływem krwi w naszym ciele. To skutkuje zdrętwieniami. Stąd też wykluczone jest, by tak twardy materac kupowały osoby starsze czy te mające problemy z krążeniem. Jak zatem wybrać tę najlepszą twardość? Mamy na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest praktyczne rozwiązanie. Z pewnością będąc w sklepie mogliśmy dostrzec ekspozycję z materacami. To pozwala nam obejrzeć go z bliska, a także dotknąć i tym samym poczuć jego twardość. Jednocześnie pamiętajmy, że jest to odczucie subiektywne. Inne zdanie będzie mała drobniutka kobieta, a inne potężnie zbudowany mężczyzna. I takim sposobem wszystko zmierza do drugiego sposobu jakim jest obliczenie jaki tak naprawdę materac powinniśmy kupić.

Ogólnie rzecz ujmując im więcej ważymy tym twardszy materac powinniśmy kupić. I w taki oto sposób ważąc do 80 kg możemy wybierać materace do twardości H2. Jeśli ważymy powyżej 100 kg powinniśmy już kupić materac o twardości H4. Jak zatem widzimy wybór odpowiedniego materaca w głównej mierze zależy od wagi jego użytkownika. Wszystko wydaje się być zatem bardzo proste. To również sprawia, że materac możemy kupić zarówno w sklepie stacjonarnym jak i w sklepie internetowym. Choć z pewnością najlepiej jest na sobie sprawdzić czy dany materac nam odpowiada. I to faktycznie jest proste o ile kupujemy materac dla jednej osoby. Problemy często pojawiało się wtedy, kiedy zakup materaca planuje małżeństwo. Zazwyczaj waga obydwu osób się różni, a często nawet znacząco. Co wtedy? Tu również mamy kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest zakup dwóch oddzielnych materacy. To było bardzo często spotykane zjawisko. Jednak dziś się już odchodzi od tego typu zakupów. Oczywiście podczas wyboru materaca musimy także zwracać uwagę na jego wielkość, która musi pasować do posiadanego łóżka. Bardzo popularnym rozmiarem jest materac 160x200, sprawdźmy jednak koniecznie w jakim rozmiarze potrzebujemy dla siebie materaca. W przypadku, gdy planujemy zakupić materac w nietypowym rozmiarze, którego nie ma na liście gotowych materaców w sklepie, możemy zamówić materac na wymiar. Może być to w zasadzie dowolny wymiar nawet taki bardzo niestandardowy.

Co wybrać - materac kieszeniowy, kokosowy czy piankowy ?

wygodny materacZapotrzebowanie na różnego rodzaju materace cały czas rośnie. A to sprawiło, że dziś każda para może spokojnie kupić sobie jeden materac. Są to co prawda specjalne materace, które podzielone są na dwie strefy. Jedna z nich jest miękka, a druga twardsza. To pozwala każdej osobie na dobry sen. Waga użytkownika ma bardzo duży wpływ na wybór materaca. Warto jednak iść tym tematem dalej, ponieważ wiele osób, który po raz pierwszy zamierza zakupić swój pierwszy materac z pewnością ma problem także z jego materiałem.

Co lepsze – materac piankowy, materac kokosowy, czy materac kieszeniowy? Te pierwsze wykonane są z wysokiej jakości pianki, dzięki czemu nie ma mowy o poceniu się w trakcie snu. Są one dosyć elastyczne, a to sprawia, że nasze ciało idealnie się do nich dostosowuje. Mimo to coraz większą popularność zyskuje materac kieszeniowy. Na przestrzeni czasu został on unowocześniony. Każda sprężyna znajduje się w oddzielnej kieszeni, dzięki czemu nie ścierają się one wzajemnie ze sobą. Nasze ciało podczas snu jest wręcz idealnie usytuowane. To sprawia, że możemy zapomnieć o bólach kręgosłupa czy braku komfortu. Patrząc jednak na te wszystkie aspekty dochodzimy również do ceny, która w tym przypadku może nie być niska. Co prawda ceny materacy są bardzo zróżnicowane. Na to składa się wiele czynników. Ostateczna decyzja należy oczywiście do nas. W przypadku materaca faktycznie nie należy oszczędzać. Warto zainteresować się ofertą sklepu z materacami a w przypadku wątpliwości co do wyboru danego typu materaca, można zawsze skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy.

Podsumowując, przy wyborze materaca do spania głównie kierujmy się jego twardością, która jest uzależniona od naszej wagi. Podczas zakupu w sklepie stacjonarnym wystarczy, że sami je wypróbujemy. Znowuż chcąc zakupić materac w sieci powinniśmy główną uwagę zwrócić na skalę twardości wyrażaną od H1 do H4. W tym przypadku powinniśmy się zważyć i dopiero wtedy dopasować do siebie odpowiedni materac. Można także skorzystać z pomocy sprzedawcy. Walory estetyczne nie powinny dla nas stanowić najważniejszego punktu. W tym przypadku najważniejsza jest nasza postawa ciała i troska o kręgosłup.

Zobacz także: ochraniacz na materac

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl