Dlaczego sen jest ważny ?
Dlaczego sen jest ważny ?

DLACZEGO SEN JEST WAŻNY ?

Od dawna wiadomo, że sen jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. Aby dobrze funkcjonować i mieć siłę do działania i wykonywania różnych czynności, musimy się dobrze wyspać. W przeciwnym razie chodzimy niewyspani, przemęczeni, czasem źli i rozdrażnieni. Nie mamy energii i myślimy tylko o odpoczynku i regeneracji. Brak snu może też wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. Jest on więc niezbędny do życia, gdyż regeneruje naszą psychikę i umysł oraz ciało fizyczne.

Co to w ogóle jest sen? Jest to ogólnie pewien stan związany z układem nerwowym. Sen to też ogólnie rzecz ujmując, nasze marzenia i zbiory obrazów z naszej wyobraźni. Nie każdy pamięta swój sen po przebudzeniu. Czasem mówi się, że śpimy głęboko lub że mamy płytki sen. Istnieją generalnie dwie podstawowe fazy snu – są to konkretnie faza REM oraz druga faza zwana NREM. Ta pierwsza czyli faza REN charakteryzuje się tym, że szybko poruszają się gałki oczne. W tej fazie właśnie dochodzi do uruchomienia marzeń sennych i projekcji obrazów, które potem czasem zapamiętujemy jako nasz sen. Śpiąc w tej fazie rozluźnia się nasze ciało i nasze mięśnie. Jest to niezwykle ważna dla naszego zdrowia i faza snu. Faza NREM natomiast to faza pierwsza snu, w której gałki oczne poruszają się wolno i jest to płytki sen, w którym dopiero organizm przygotowuje się do wejścia w fazę głębokiego snu, stopniowo rozluźniając mięśnie oraz spowalniając bicie serca.
Podczas snu następuje także zmiana częstotliwości pracy naszego mózgu.

Warunki do zasypiania

Dużo się mówi o tym, że bardzo ważne są dobre warunki do spania. Powinniśmy więc zadbać o to, aby w naszej sypialni po prostu panował odpowiedni nastrój do tego, aby móc porządnie się wyspać i aby nic nie zakłócało naszego spokoju. Ważne jest więc to, aby pomieszczenie było odpowiednio przewietrzone przed snem i dobrze zaciemnione, żeby jak najmniej rozpraszającego światła wpadało do pomieszczenia. Oczywiście ważna jest też cisza, która pomaga nam wchodzić w poszczególne fazy snu. Hałas od zawsze jest wrogiem spania i potrafi nie jednego skutecznie wytrącić nawet z głębokiego snu.

Materace do spania

Niezwykle ważne jest też to, na czym śpimy. Warto więc wyposażyć się w wygodne łóżko, wygodny i solidny materac oraz przyjemną dla ciała pościel. Materac powinniśmy dobrać tak, aby spełniał nasze oczekiwania i był wygodny. Warto zwrócić uwagę na materac kokosowy, zwłaszcza jeśli borykamy się z alergiami i lubimy spać na twardszej powierzchni. Jeżeli na materacu będą spały dwie osoby, warto rozważyć zakup materaca kieszeniowego. Materac kieszeniowy jest tak skonstruowany, że każda sprężyna zapakowana jest w swoją odrębną i niezależną kieszeń. Kieszenie te stanowią tzw. punkty podparcia w materacu, co skutkuje bardzo dobrym dopasowaniem się materaca do powierzchni ciała śpiącego. Eliminuje to także problem z tzw. efektem spadania na siebie. Materace te mogą mieć także różne stopnie twardości. Dla osób które chciałyby troszkę utwardzić materac kieszeniowy, dostępne są warianty w postaci materaca kieszeniowo – kokosowego posiadającego utwardzającą warstwę kokosa.

Przy okazji wspomnieć można, że dobrą praktyką pozwalającą utrzymać nasz materac w dobrej kondycji przez długie lata jest zastosowanie ochraniacza. Ochraniacz na materac czy to wodoodporny czy nie, stanowi zawsze dodatkową barierę i pozwala utrzymać higienę, absorbując różnego rodzaju ciecze i wilgoć. Pomaga on również spowolnić proces zużywania się pokrowca na materac. Możemy wiec długo cieszyć się naszym materacem i wygodnie na nim spań i odpoczywać. Możemy wybrać coś z gotowych rozmiarów materaców takich jak materace 160x200 lub też materac na wymiar indywidualny, jeżeli posiadamy łóżko o wymiarze nietypowym.

Zasypianie

głęboki senZasypianie u różnych osób, przebiega różnie. Są osoby, które jak tylko się położą to niemalże od razu zasypiają. Nie mają z tym żadnego problemu i często trudno je wybudzić, bo tak głęboko i mocno śpią. Mówi się wtedy, że nawet wystrzał z armaty nie jest w stanie ich wybudzić. Inne osoby mają znów spory problem z zaśnięciem. Potrzebują dużo czasu aby zasnąć i często mają płytki sen. Czasem niewielki szmer, czy drobny hałas potrafi je postawić na nogi. Są różne czynniki, które na to wpływają. Wiele też zależy od tego, jak przebiegał dany dzień i co się wydarzyło w trakcie jego trwania. Znaczenie też ma poziom naszego stresu i stopień zmęczenia.

Stres na pewno jest wrogiem wypoczynku i spania. Nie pozwala porządnie rozluźnić mięśni i odpocząć umysłowi. Zestresowany człowiek często wieczorem przed spaniem zaczyna analizować w myślach swoje problemy. Tysiące myśli, nie raz dręczących i niepokojących, przebiega przez nasz umysł nie pozwalając zasnąć i odprężyć się. Stopień zmęczenia też odgrywa tu rolę, chociaż ze zmęczeniem w kwestii szybkiego zasypiania różnie bywa. Mówi się czasem: „niech się zmęczy to szybciej zaśnie”. Bywa jednak czasem odwrotnie, gdyż zależy to też od tego, w jaki sposób się zmęczyliśmy i jakie bodźce temu towarzyszyły. Wiele bodźców, hałas i duża aktywność, potrafi na tyle pobudzić organizm, że zadziałać może jak mocna kawa, utrudniając zaśnięcie pomimo zmęczenia.

Dla osób borykających się z problemem związanym z szybkim zasypianiem, można znaleźć w internecie wiele różnych wskazówek i porad. Kiedyś mówiło się i przyjęło się to powiedzenie w kulturze, aby liczyć barany. Miało to na celu znużenie i oderwanie umysłu od innych spraw, utrudniających zaśnięcie. Czasem było to skuteczne, a czasem nie.

Ostatnio można znaleźć w sieci ciekawy sposób na szybkie zaśnięcie, tzw. sposób wojskowy, praktykowany przez amerykańskich marines, polegający głównie na stopniowym rozluźnianiu poszczególnych partii ciała i oczyszczeniu umysłu z myśli. Podobno stosując tą zasadę można zasnąć już w 2 minuty.

Bardzo ważnym elementem dobrego i zdrowego dla naszego kręgosłupa spania, jest niestety często bagatelizowany element jakim jest odpowiedni rodzaj poduszki. Tradycyjne poduszki nie zawsze są w stanie ułożyć naszą szyję oraz głowę pod odpowiednim naturalnym kątem, dlatego nie raz nasza postawa podczas spania nie jest prawidłowa. Dlatego warto zapoznać się z takim produktem jakim jest poduszka ortopedyczna, która może wyeliminować skutecznie ten problem.

Zalety snu

Głęboki i regenerujący sen ma wiele zalet. Głównymi zaletami snu są:

  • Lepsza pamięć i koncentracja,
  • Regeneracja całego ciała oraz umysłu,
  • Zwiększa odporność i tym samym wpływa pozytywnie na nasze zdrowie,
  • Pozwala osobom trenującym na uzyskiwanie efektów, pozwalając mięśniom regenerować się i wzrastać oraz utrzymywać wysoki poziom testosteronu u mężczyzn,
  • Zmniejsza poziom stresu.
Ile czasu potrzebujemy na sen?

Wiele się mówi o tym, że potrzeba odpowiedniej ilości przespanych godzin aby dobrze zregenerować ciało i umysł. Ile zatem potrzeba czasu na sen? Uzależnione to jest w szczególności od wieku. Przyjmuje się, że osoby młodsze, nastolatki potrzebują tego snu najwięcej. bo aż od 8 do 10 godzin na dobę. Osoby trochę starsze oraz dorośli to przedział od 7-9 godzin. Najmniej snu potrzebują osoby starsze 7-8 godzin.
Robiono też wiele badań związanych ze snem. Podobno też inteligencja nie ma wpływu na długość spania. Można dla przykładu zestawić tu kilka różnych postaci znanych ze świata nauki. Z wielu informacji wynika, że Albert Einstein spał nawet po 12 godzin, podczas gdy Tesla czy Leonardo da Vinci sypiali tylko po 3 godziny. Jest to wg przeprowadzonych badań związane z pewnym genem o nazwie DEC2.

Reasumując powinniśmy przykładać dużą wagę do snu. Wiele osób, które regularnie trenują, pilnują tego aby spać odpowiednią ilość godzin i zregenerować swój organizm, gdyż inaczej mogą zaprzepaścić efekty swojego treningu. Porządne wyspanie się pozwoli nam przystąpić do codziennych działań z pełną energią i wypoczętym umysłem. Ważne jest też to aby chodzić spać o tych samych porach, aby w ten sposób przyzwyczaić organizm i pomóc mu w rozluźnieniu i przygotowaniu do zaśnięcia.

Zobacz także: pokrowiec na materac | mata kokosowa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl